10 najważniejszych projektantów XX wieku

W przeciągu XX wieku meble stały się czymś więcej niż tylko praktyczną formą. Innowacyjni i kreatywni wiodący projektanci mebli inspirowali się pomysłami architektonicznymi i kształtowały, by te stały się formą sztuki. Warto przyjżeć się wiodącym projektantom, którzy nie tylko byli pionierami odważnych kreacji w swoim czasie, ale także opracowali kultowe style, które definiowały epokę i nie tylko.

 

Charles Rennie Mackintosh (1868–1928)

Szkocki projektant Charles Rennie Mackintosh był jednym z głównych artystów poprzedzających ruch modernistyczny. Uważany jest za jednego z najbardziej autorytatywnych orędowników Glasgow School of Art. Twórczość Mackintosha znana jest z bardziej uproszczonego stylu, a nie z odważnych zdobień lub wzorów. Miał też tendencję do równoważenia praktycznej strony designu z elementami artystycznymi inspirowanymi głównie secesją i sztuką azjatycką. Ta kombinacja przypieczętowałaby jego pozycję jako wzorowej postaci wśród europejskich projektantów.

Charles and Ray Eames (Charles, 1907-1978 i Ray, 1912-1988)

Charles i Ray Eames zdominowali scenę projektowania mebli w Stanach Zjednoczonych od wczesnych lat 50. do 70. XX wieku i są najbardziej znani z Eames Lounge i krzeseł Ottoman. Chociaż duet zaangażował się w inne projekty artystyczne, takie jak fotografia, film i inne przedsięwzięcia architektoniczne, para ta jest znana ze swojego znaczącego wkładu w tworzenie nowoczesnych dzieł w USA. Projekt mebli Charlesa i Raya Eamesa byłby inspiracją dla innych wiodących projektantów w ich czasach.

 

Arne Jacobson (1902–1971)

Duński architekt i projektant Arne Jacobson jest najbardziej znany ze swojego kultowego krzesła w kształcie jajka, które przez lata wydawało się być dostosowane do innych trendów projektowych. Zainspirowany projektami i materiałami zastosowanymi przez Eamesesa, Jacobson wkrótce zaczął przenosić się ze świata architektury do projektowania mebli w latach 50. XX wieku, oferując różnorodne stylowe i lekkie krzesła, których godne uwagi elementy, takie jak Egg Chair, zniosły próbę czas. Uznawany jest za głębokiego współtwórcę skandynawskiego designu.

Frank Lloyd Wright (1867–1959)

Urodzony w Wisconsin, Frank Lloyd Wright był zafascynowany kariery w architekturze, a w wieku 20 lat przeprowadził się do Chicago, aby pracować z pionierami w dziedzinie projektowania. Znalazł pracę z Adlerem i Sullivanem, z którymi współpracował przez prawie dekadę. W 1893 roku założył własną firmę w Chicago i zaczął zwiastować nową koncepcję architektury, która koncentrowała się na stylach organicznych. Choć najbardziej znany z innowacyjnych projektów architektonicznych, takich jak Larkin Building i Unity Temple, Wright zajmował się również projektowaniem mebli inspirowanych zewnętrznymi projektami podmiejskimi, takimi jak Prairie School. Jego kombinacja projektów wewnętrznych i zewnętrznych uczyniła go jednym z najbardziej znanych amerykańskich architektów w historii.

Le Corbusier (1887–1965)

Charles-Édouard Jeanneret-Gris - znany również jako Le Corbusier - był szwajcarsko-francuskim architektem i projektantem znanym z projektów urbanistycznych, takich jak Unité d’Habitation we Francji i restrukturyzacja Chandigarah, stolicy indyjskich stanów Pendżab i Haryana. Le Corbusier w dalszym ciągu przyczyniał się do innowacyjnych projektów architektonicznych przez całą swoją karierę, w tym w dziedzinie projektowania mebli. W 1928 r. Założył własną firmę zajmującą się projektowaniem mebli z wyjątkową kolekcją, w tym serią krzeseł wypoczynkowych, dzięki współpracy z Charlotte Perriand i Pierre Jeannerret.

Marcel Breuer (1902–1981)

Po ukończeniu Bauhaus (cenionej szkoły artystycznej w Niemczech) Marcel Breuer rozpoczął pracę w Berlinie, zanim przeniósł się do USA w 1937 r .; ostatecznie otworzył własną praktykę w 1946 r. To właśnie jego Wassily Chair, nazwany na cześć rosyjskiego malarza Wassily'ego Kandinsky'ego, zasłużył mu na uznanie. Lekka rama w porównaniu z bardziej tradycyjnymi ciężkimi meblami w tym czasie, lekka rama krzesła Wassily zainspirowana została gładką rurową stalą, bardziej stosowaną w rowerach, stylem przyszłościowym, który ostatecznie ucieleśniał jego korzenie w Bauhaus.

Charlotte Perriand (1903-1999)

Chociaż po raz pierwszy odmówiono jej pomocy Le Corbusier, wytrwałość Charlotte Perriand zapewniła jej zasłużone miejsce w studio projektowania mebli, gdzie była wpływowym partnerem w opracowywaniu kolekcji krzeseł Corbusiera, z wyróżniającymi się elementami, takimi jak Grand Confort. Po opuszczeniu pracowni Corbusiera w 1937 r. Francuska projektantka i architektka nadal rozwijała swoje projekty z zachowaniem starannej estetyki, stosując w swojej praktyce różnorodne materiały.

Philippe Starck (1949)

Znany francuski projektant i architekt Philippe Starck jest najbardziej znany z niewiarygodnej liczby wzorów i produktów przemysłowych. Po zaprojektowaniu masowych produktów dla swojej firmy Starck Product, jego portfolio rozszerzyło się o meble, wyposażenie wnętrz i inne linie produktów konsumenckich. Następnie zajął się także budową budynków w Japonii, Francji i USA, w tym między innymi w hotelu Royalton w Nowym Jorku, piwnicy Asahi w Tokio i hali Alhondiga w Bilbao. Prace Starcka były prezentowane w wielu muzeach sztuki i designu na całym świecie.

Vico Magistretti (1920-2006)

Zainspirowany przez architekta Ernesto Nathana Rogersa, Vico Magistretti rozpoczął karierę projektanta, rozwijając projekty urbanistyczne w Mediolanie. W latach 50. przeszedł od wzornictwa przemysłowego do mebli i rozwijał karierę poprzez współpracę z wieloma firmami meblowymi. Magistretti jest uważany za jednego z wiodących włoskich projektantów mebli w połowie XX wieku, ponieważ otrzymał wyróżnienia za swoją pracę, w tym dwie Złote Kompasy i Złoty Medal Chartered Society of Industrial Artists & Designers. Wybór jego prac prezentowany jest także na MoMA w Nowym Jorku.

 

Resource: The Culture Trip

Title photo: AnOther Magazine

Image credits:

1. Gather Studio

2. Gather Studio

3. Incollect

4. Couch Potato Company

5. Venue Report

6. Hive

7. Ambiente Direct

8. Apartment Therapy

9. Pamono

10. Space Furniture

11. 1stdibs

12. Incollect