Dywan Kompresyjny Lucy McRae

Artystka, Lucy McRae, stworzyła maszynę do naśladowania pozytywnych efektów uścisku człowieka. Wynalazek nosi nazwę „dywanu uciskowego”, który wymaga działania dwóch osób, w tym osoby, która położy się w urządzeniu, a drugiej osoby, która przekręci korbę, która powoli zwiększa nacisk.

Jego dziwny, wręcz przerażający wygląd, nieco wprowadza odbiorcę w konsternacje. Korby, pasy uciskowe i bure kolory przypominają te szpitalne. Wygląd maszyny jest jednak ściśle związany z estetyką i stylem artystki.

Artystka działa w nauce, technologii, sztuce i projektowaniu, wykorzystując ciało do zbadania, w jaki sposób różne dziedziny mogą się łączyć i rozwijać. Jej pierwsza perspektywa kariery jest obecnie pokazywana w NGV Australia, pod nazwą Lucy McRae: architekt ciała, pokazując współpracę z markami, naukowcami i muzykami pop wraz z jej twórczą praktyką badawczą w ciągu ostatnich trzynastu lat. 

Wyobrażając sobie przyszłość, która zakłada brak ludzkiego dotyku, Lucy stworzyła dywan kompresyjny, aby czule ścisnąć użytkowników między seriami poduszkowatych poduszek. dodając do doświadczenia dźwięk z przewodnikiem, McRae przewiduje, że takie urządzenie może służyć jako antidotum na stres w celu poprawy samopoczucia.

Większość ludzi ma szkliste spojrzenie po 3-minutowym uścisku”, mówi „jedna dama porównała to doświadczenie z przyjacielem, którego przytula, gdy czuje się przytłoczona lub niespokojna”.

Dywan kompresyjny jest kontynuacją kołyski kompresyjnej artysty, maszyny, która miała podobny wpływ na ciało, wykorzystując sekwencję napowietrzonych objętości. zaciskając się wokół ciała podczas opróżniania, urządzenie miało na celu pomóc w zmianie ekspresji oksytocyny - hormonu uwalnianego w mózgu odpowiedzialnego za budowanie zaufania i wiązanie par. McRae stworzyła to dzieło dla broken nature: design takes on human survival- mediolańską wystawę.

 

Dotyk jest pierwszym zmysłem rozwiniętym w łonie matki i pozostaje złożonym zmysłem i zjawiskami” - wyjaśnia. „Kiedy jesteś przytulony, hormon oksytocyna uwalnia się w mózgu. Oksytocyna jest odpowiedzialna za promowanie poczucia miłości i dobrego samopoczucia; jest również testowany jako lek przeciwlękowy ”.

Kiedy sztuka potyka się o zdrowie, naukę i medycynę - pracują w tandemie; wzajemnie się uzupełniają ”.

Obecna praca Lucy, zatytułowana przyszłe spa, obejmuje wciągającą instalację artystyczną oferującą uściski 360 stopni. Przewidujefuture day spa, w którym narzędzia i procesy obiektu pomagają ludzkiej formie poradzić sobie z warunkami życia w przestrzeni. Autorka była zaskoczona, gdy ktoś, kto cierpiał na hapofobię - strach przed kontaktem fizycznym, przytulił ją po doświadczeniu z maszyną.

Po tym, jak dowiedziałam się z future day spa, że ktoś, kto obawiał się dotyku, może go pragnąć, zwróciłam uwagę na psychologię izolacji”.

Prace pokazują, jak zmierzamy do kryzysu dotykowego, w którym jesteśmy zalewani technologią, aż do niepokoju. Pytanie, czy technologia będzie walczyć o nasze uczucia z powodu naszej obsesji na punkcie technologii cyfrowej ”.

 

 

Image credits

1. photo Dezeen

2. photo  Dezeen

3. photo  Dezeen

4.photo  Dezeen

5. photo 52 Insights