6 zasad designu, aby projektować jak profesjonalista

Pierwszym krokiem przy urządzaniu przestrzeni powinno być jej zbadanie. Przeanalizowanie danej powierzchni, pomieszczeń, funkcji, stron świata pomoże Ci zrozumieć czego od niej wymagasz. Warto zadać sobie kilka kluczowych pytań:

Mały plan kompaktowego mieszkanka - Vintageźródło_obrazów | Naver Design naver.com

1. FUNKCJA

Do czego będzie używana przestrzeń? Co chcę osiągnąć przez tę przestrzeń? Pomyśl co będziesz robił w tej przestrzeni , aby wiedzieć co chcesz, żeby ona robiła dla ciebie.

źródło_obrazów | leibal.com

2. SIEDZENIE

Wyobraź sobie sytuacje w jakiej użytkowana jest dana przestrzeń. Jeśli jest to na przykład salon, zastanów się jak wyglada obiad u ciebie w domu? Jak wyglada wieczór ze znajomymi? Ile osób przeważnie gościsz? Pomyśl czy jaki jest to rodzaj spotkań – formalne czy raczej nieoficjalne? Czy postawić na przestrzeń jadalnianą czy wypoczynkową?

3. PRZECHOWYWANIE

W jaki sposób i gdzie umieszczasz swoje rzeczy? Pomyśl nad rozwiązaniami, które sprawią, że twoje rzeczy bedą łatwo dostępne? Umieść przedmioty o podobnej funkcji blisko siebie, dzięki czemu wiesz gdzie ich szukać i łatwiej będzie ci je odnajdować. Staraj się wybierać meble, które wpasowują się w całą przestrzeń. Pomyśl, jak możesz zrobić więcej przy mniejszej ilości miejsca.

4. CENTRUM

Co jest pierwszą rzeczą jaką chcesz, aby była zauważana gdy wchodzi się do pokoju? Na co chcesz zwrócić uwagę? Gdy znajdziesz ten element, planuj resztę przestrzeni w oparciu o niego.

źródło_obrazów | Einrichtungsstil.linaresse.site

5. UDOGODNIENIA

Czy masz dzieci? Czy z przestrzeni będzie korzystała osoba niepełnosprawna? Czy masz zwierzęta? Jeśli tak pomyśl w jaki sposób możesz ułatwić korzystanie z przestrzeni. Może warto zainwestować w farbę zmywalna? Czy wybrany rodzaj podłogi nie okaże się problematyczny? Ważne jest wtedy też umiejscowienie mebli. W przypadku osoby niepełnosprawnej, tak aby łatwo mogła się po niej przemieszczać i móc bezproblematycznie z niej korzystać. Jeśli chodzi natomiast o dzieci, warto zadbać, aby przestrzeń była dla nich jak najbezpieczniejsza.

6. NASTRÓJ

Czy chcesz aby przestrzeń była przytulna, rozrywkowa, elegancka czy może minimalistyczna? Jaki klimat chcesz przez nią stworzyć? Twórz atmosferę przy pomocy oświetlenia, kolorów oraz tekstur.