Jak udekorować pokój dzienny?

1. Zasada martwej natury

Istnieje niepisana zasada martwej natury, która mówi, że powinieneś pracować z nierównymi liczbami. Unikaj symetrii i obiektów "łączenia"; zamiast tego zastanów się nad równowagą dla bardziej interesującej kompozycji. Obiekt położony poziomo (taki jak książka lub taca) z czymś wysokim i pionowym (jak wazon lub świecznik) i czymś niskim i nieporęcznym (takim jak przycisk do papieru lub misa) jest świetnym punktem wyjścia do stylizacji stolika kawowego lub kredensu.

2. Wypełniaj pokój odpowiednio do wielkości

Jeśli masz duży pokój, nie bój się kupić zbyt dużej sofy i foteli. Będzie wyglądać na pusty, jeśli będziesz skupiać się na małych meblach. Możesz dodać pomieszczeniu delikatności dzięki lampom i stolikom bocznym. Przy niewielkiej przestrzeni jest odwrotnie: często musisz zmniejszyć skalę bardziej, niż myślisz, aby stworzyć iluzję otwartej, przewiewnej przestrzeni. Postaw sofę, która jest mniej głęboka, ale równie szeroka, co pomieszczenie, i ustaw ją na ścianie. Fotele również powinny być mniejsze, ale jeśli nie masz miejsca dla żadnego, nie szukaj go na siłę, ponieważ pokój będzie wyglądał na przytłoczony.


3. Zdobądź właściwy dywan

Dywan powinien być główną opoką Twojego pokoju. Unikaj tych zbyt małych; dywan pokrywający tylko podłogę wokół stolika kawowego sprawi, że przestrzeń stanie się niespójna. Wybierz największy dywan, pod warunkiem, że drzwi wciąż mogą szeroko się otwierać. Dywaniki powinny sięgać przynajmniej do połowy miejsca pod sofą i 30 cm z każdej strony; stoły boczne muszą być całkowicie włączone lub wyłączone, aby uniknąć niechlujnego wyglądu.


4. Zaplanuj sztukę

Jesteś zwolennikiem nieoczywistego umiejscowienia i wymiarów sztuki? Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, skorzystaj z układu mebli i funkcji architektonicznych jako przewodnika. Nie zawieszaj grafiki dokładnie na środku ściany, ponieważ może wyglądać na przekombinowaną. Niewielki kawałek sztuki nad stolikiem w narożniku pokoju i dodanie lampy obok, może stworzyć iluzję przestrzeni wtórnej - szczególnie przydatnej w małych pomieszczeniach.