Jak urządzić jadalnię marzeń?

Co czyni jadalnię idealną?

Pojęcie "idealnej" jadalni jest pojęciem względnym, ponieważ to, co pasuje do jednej osoby, nie pasuje do wszystkich. Dla dużej rodziny, cieszącej się częstymi wizytami gości, jadalnia stanowi centrum domu. Natomiast w mniejszej przestrzeni, w której panuje przytulna i skromna atmosfera, jadalnia jest po prostu przedłużeniem kuchni. Niezależnie od tego, czy chcesz cieszyć się eleganckim, nowoczesnym stylem, czy wolisz tradycyjne, klasyczne wzory, mamy dla Ciebie parę pomysłów na stworzenie jadalni, dopasowanej do Twoich potrzeb i preferencji.

Każdy potrzebuje od czasu do czasu trochę inspiracji, szczególnie jeśli chodzi o coś tak istotnego, jak dekorowanie domu. Może okazać się to nieco przytłaczające, gdy ma się do czynienia z tak szeroką gamą dostępnych wzorów i stylów, ale jeśli przyjrzysz się wszystkim opcjom oraz poświęcisz temu więcej czasu, zrozumiesz, co powinno znaleźć się w jadalni Twoich marzeń. Jeśli chodzi o projektowanie jadalni, musisz zastanowić się nad układem i sposobem, w jaki wszystkie meble do jadalni będą działać w kontekście pomieszczenia. Ważne jest, aby dokonać pomiarów w pokoju, gwarantując tym samym, że wybrane meble będą idealnie pasować. Meble, które są nawet minimalnie za duże, mogą wyglądać na niezgrabne i niewygodne, natomiast meble, które są zbyt małe w stosunku do całego pokoju, sprawią, że będzie on wyglądał pusto. Warto także rozważyć, jakie kolory zastosować: większe pokoje mogą mieć odważne lub ciemniejsze kolory, podczas gdy małe jadalnie powinny być zachowane w neutralnej kolorystyce. Oprócz kolorów, równie kluczową kwestię stanowi oświetlenie. Warto wykorzystać naturalne światło przez umieszczenie stołu w jadalni pod oknem lub w jego pobliżu. Staraj się wybierać reflektory lub kinkiety, które rozpraszają światło w całym pomieszczeniu, zamiast skupiać je na jednym obszarze.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu jadalni?

Łatwo dać się ponieść projektowaniu i dekoracji jadalni, ale pamiętaj: mniej znaczy więcej! Unikaj przytłoczenia pokoju meblami oraz wzbraniaj się przed zbyt dużą ilością odważnych kolorów, chyba że chcesz osiągnąć ekscentryczny wygląd. Z pewnością pragniesz, aby twoja jadalnia była miejscem, w którym rodzina i przyjaciele będą spotykać się, by dzielić wspólne chwile przy smacznym posiłku i być może kilku lampkach wina. Należy więc zachować równowagę między designem a funkcjonalnością - chcesz, aby Twoja jadalnia wyglądała dobrze, ale chcesz też, aby Twoi goście czuli się komfortowo.

 

Jakie kolory do jadalni?

Jak wspomnieliśmy, najlepiej unikać mieszania zbyt wielu odważnych kolorów w jadalni. Wystrój jadalni powinien przyczyniać się do tworzenia ciepłej i przyjaznej atmosfery, a pomoże w tym kilka powściągliwych ornamentów w pastelowych lub podstawowych kolorach. Aby uzyskać klasyczny wygląd, ciepłe odcienie można wprowadzać przez meble dębowe lub polerowane drewniane szafki. Pamiętaj, aby nie używać zbyt wielu rodzajów drewna- powinien być to jeden rodzaj lub maksymalnie dwa. Stoły do jadalni można również ozdobić kolorowymi i wzorzystymi obrusami, aby wprowadzić pewną osobowość do pokoju. Dywaniki to także dobry sposób na wprowadzenie kolorów bez zbytniego przesadzania - wybór koloru zależy wyłącznie od Ciebie.

Dekorowanie jadalni - wskazówki.

Najlepszą radą byłoby pozostawanie wiernym własnym gustom i osobistemu stylowi, przy jednoczesnym zachowaniu ogólnych zasad dotyczących wielkości i położenia mebli, kolorystyki jadalni oraz znaczenia prawidłowego oświetlenia. Możesz urzeczywistnić dowolny styl, który lubisz: nowoczesny, skandynawski, industrialny lub klasyczny - możliwości tego, co możesz zrobić, są ograniczone jedynie twoją wyobraźnią! Rzuć okiem na różne źródła, takie jak czasopisma projektowe, a nawet czerpiąc inspirację z jadalni przyjaciół i członków rodziny. Jeśli to zrobisz, przejdziesz do procesu projektowania w pełni przygotowany i z dokładnym wyobrażeniem o wystroju, który chcesz osiągnąć, co sprawi, że dekorowanie będzie bezstresowe i sprawi dużo więcej przyjemności.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli do jadalni?

Wybierając meble do jadalni, zawsze powinieneś uwzględnić projekt jadalni jako całości. Upewnij się, że styl każdego mebla, który kupujesz, jest taki sam, a przynajmniej uzupełnia styl reszty mebli. Zastanów się również, jak meble do jadalni będą wyglądać w pomieszczeniu pod względem wielkości i upewnij się, że wymiary są odpowiednie. Jeden kawałek przestrzeni nie powinien dominować nad całym pokojem, chociaż stoły jadalniane wydają się być centralnym punktem. Mając to na uwadze, nie spiesz się z zakupem stołu do jadalni, ani nie decyduj się na najtańszą opcję. Rozejrzyj się, aby znaleźć coś dla siebie i spójrz na to jako na inwestycję, ponieważ dobry stół powinien przetrwać długie lata!

 

Pomysły dekoracyjne na małe jadalnie.

Choć może się wydawać, że zdobienie małej jadalni nie jest trudne, to jednak małe jadalnie są trudniejsze niż większe, ponieważ wymaga bardziej oszczędnego i nowatorskiego podejścia do projektowania. Jasne kolory i minimalistyczne podejście najlepiej sprawdzają się w małej jadalni, ponieważ sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze oraz tworzy iluzję przestrzeni. Powinieneś unikać dużych wzorów lub ciężkich materiałów, ponieważ zawsze będzie to wywoływało odwrotny skutek do zamierzonego.

 

Jaki styl jest odpowiedni dla Twojej jadalni?

Nowoczesne jadalnie często mają minimalistyczny design, przy czym tylko kilka ogniskowych mebli zajmuje przestrzeń. Dobrze jest bawić się teksturą i materiałami w nowoczesnej jadalni. Możesz na przykład wybrać szklany stół, kolorowe krzesła i wyeksponować deski podłogowe, aby uzyskać efekt warstwowy i dotykowy. Jednak nie mieszaj zbyt wielu różnych elementów projektu. Ogólny projekt powinien być elegancki i uzupełniający się. Utrzymuj ściany białe, z kilkoma nowoczesnymi obrazami, które pasują do reszty wystroju jadalni.

Zainspiruj się skandynawskim stylem! Zastosuj świeży i naturalny wygląd tak często kojarzony z tym stylem. W jadalni w stylu skandynawskim naturalne drewno liściaste powinno być połączone z białymi ścianami i prostymi, ale stylowymi meblami. Kilka odcieni koloru tu i tam ożywi projekt, ale utrzymaj wszystko na minimalnym poziomie, aby uzyskać maksymalny efekt.

Minimalistyczne jadalnie spełniają surowe wytyczne projektowe. Pastelowe kolory lub zbyt wiele odważnych odcieni są niewskazane, dlatego należy unikać skomplikowanych wzorów w stylu vintage. Minimalistyczny wystrój jadalni powinien być prosty i przejrzysty: pomyśl o odsłoniętych ceglanych ścianach, dobrze zintegrowanych systemach przechowywania, białych ścianach i białych lub szklanych meblach. Aby uzyskać idealną minimalistyczną jadalnię, wystrój powinien być prosty i elegancki.

Pomysły na projekt jadalni dla miłośników eklektycznego stylu są nieograniczone, ponieważ jeśli chodzi o eklektyczny wystrój wnętrz, wszystko pójdzie dobrze! Daj wyobraźni swobodę panowania i niech twoja kreatywność narzuca schemat projektu. Zestaw obrazy zwierząt z kwiatowymi wzorami oraz wybierz niedopasowane meble retro i połącz je z nowoczesnym wystrojem jadalni oraz przełamuj granice, malując pokój w zderzających się kolorach. Eklektyczne jadalnie w stylu są odważne i pełne przygód, a naprawdę mówią dużo o właścicielu domu!