Konstantin Grcic - nowa definicja minimalizmu

Choć większości osób interesujących się designem jego nazwisko Konstantin Grcic jest znane, wiele osób je słysząc zwraca tylko uwagę na jego trudną wymowę. Grcic uważany jest za jednego z najbardziej innowacyjnych i wpływowych projektantów XXI wieku.

Grcic jest urodzonym w 1965 roku niemieckim projektantem znanym ze swoich minimalistycznych, surowych i geometrycznych projektów. Kształcił się z zawodu na stolarza w John Makepeace School w Dorset, później studiował wzornictwo na Royal College of Art w Londynie.

W 1991 r. otworzył w Monachium własne studio projektowe – Konstantin Grcic Industrial Design (KGID). Od tamtej pory tworzy meble, oświetlenie i inne produkty dla najbardziej znanych firm w świecie designu, w tym Authentics, BD Ediciones, ClassiCon, Flos, Flötotto, Magis, Maharam, Mattiazzi, Muji, Nespresso, Plank, Laufen, Serafino Zani, Thomas-Rosenthal i Vitra.

Projekty Konstantina Grcica cechuje staranne przygotowanie oraz wielka pasja do technologii i materiałów. Definiując funkcję swoich dzieł, operuje ludzkim językiem, łącząc formalną surowość z bystrością umysłu i poczuciem humoru. Pytany o minimalistyczne wzornictwo swoich prac, Grcic najczęściej mówi o prostocie.

Jednym z najbardziej znanych oraz prawdopodobnie najważniejszych projektów Grcica jest krzesło Chair One. Zaprojektowano je w 2004 roku dla włoskiej firmy Magis. Dzięki geometrycznym kształtom połączonym pod różnymi kątami, w budowie przypomina piłkę footballową.Chair One jest wtryskowym odlewem z aluminium. Projekt stanowi radykalnie nową, szkieletowo-rzeźbiarską formę.Chair One zaliczane jest do ścisłego grona najbardziej znaczących projektów ostatnich 25 lat.

Prace Grcica wystawiane były w muzeach takich jak nowojorskie MoMA czy paryskie Centre Georges Pompidou. Jego dzieła były też prezentowane w różnych krajach podczas ważnych imprez branży wzorniczej, m.in. w rotterdamskim Museum Boijmans Van Beuningen (2006), monachijskim Haus der Kunst (2006) i The Art Institute of Chicago (2009). Oprócz pracy jako projektant mebli Grcic udziela się również w branży modowej. W 2018 roku pracowal nad kolekcją Autumn Winter '18 dla Prady.

 

Image credits

1. photo Cerise sur la deco

2. photo Ur Design Mag

3. photo Vitra

4. photo Homeli 

5. photo New York Times