Plant Guide część pierwsza - balkon

 

Plant guide, czyli roślinny poradnik, to mała seria mająca pomóc łączyć design z naturą w zakresie domowej przestrzeni. W tym pierwszej części chcemy skupić się na małej, choć bardzo cenionej zwłaszcza w mieszkaniach przestrzeni jaką jest balkon. Warto bowiem tę niewielką przestrzeń wykorzystać w pełni jej możliwości korzystając z wszelakich roślin, donic, akcesoriów czy dekoracji. Jednak po drodze do tworzenia miejskiego zacisza jakim może stać się nasz balkon, napotykamy się na takie pytania jak...

 

1. Co możemy posadzić?

Może by tak pomóc matce naturze? Każdy wie, że potrzebujemy w naszym ekosystemie pszczół. To one zapylają drzewa i krzewy umożliwiając nam zdobywanie pokarmu w formie owoców i warzyw. Niestety w ciągu ostatnich lat działalność człowieka sprawiła, że ich liczebność gwałtownie się zmniejszyła. Aby pomóc tym małym owadom i jednocześnie naszemu środowisku możemy sadzić przyjazne dla nich rośliny. Nie jest to trudne dla właścicieli ogrodów jednak w wypadku gdy do dyspozycji mamy tylko balkon bądź mały taras, potrzebujemy wszelkiej możliwej pomocy.

Zioła to wspaniały sposób na przyciągnięcie pszczół na balkon. Mięta i tymianek świetnie nadają się do gotowania lub na świeżą herbatę, a ich piękny zapach zwabi pszczoły. Uwielbiają one również nektar truskawek, malin czy poziomek, a my możemy cieszyć się pysznym smakiem ich owoców.

 

2. Jakie donice wybrać?

Jeśli wiemy już co chcemy zasadzić musimy znaleźć coś w czym nasze rośliny będą się godnie prezentowały. Tutaj dzięki kreatywności różnych projektantów możemy wybierać spośród różnych donic i naczyń na kwiaty.

Świetną opcją są donice z podstawkami bądź takie które możemy zaczepić o barierki balkonu. Oszczędzają one miejsce przy czym również wspaniale wyglądają.

Na pierwszym zdjęciu Ferm Living Bau Pot w kolorze Warm Grey, na drugim Ferm Living Plant Box w kolorze Dusty Blue.

3. Na jakie meble się zdecydować?

Jeśli nasz balkon zaczął przypominać już naszą własną, prywatną, miejską dżunglę przydałoby się jeszcze element na którym można zasiąść i pozwolić sobie rozkoszować się naszym zaciszem. Może być to fotel, ława bądź pufa – to zależy od ciebie! Naszym własnymi faworytem jest fotel Hee Loung Chair duńskiej firmy HAY.