Polskie domy o zadziwiającej architekturze

Polska jest często ceniona przez światowe organizacje za architekturę i design budynków publicznych. Jednak na uznanie zasługują również polskie domy mieszkaniowe projektowane przez nowatorskich architektów młodego pokolenia.

Okres rządów komunistycznych w Polsce wprowadził normalizację, regularność i standaryzację architektury i designu. Chociaż wielu zapewniło to podstawowy standard zakwaterowania, doprowadziło to również do braku osobistej ekspresji i formy wyrazu artystycznego i, co równie ważne, utraty umiejętności wśród rzemieślników. Teraz, trzy dekady po wprowadzeniu gospodarki rynkowej, polska scena designu i architektury kwitnie. I podczas gdy nowe muzea, budynki uniwersyteckie i sale koncertowe w kraju są słusznie w centrum uwagi, nowe pokolenie architektów, budowniczych i klientów współpracuje przy budowie innowacyjnych domów prywatnych, udowadniając, że Polska stała się jednym z najbardziej ekscytujących miejsc dla nowej architektury w Europie.

Suburbanizacja, polegająca na wyludnianiu się centrum miast i rozwoju strefy podmiejskiej, wcześniej kontrolowana przez polskie władze, jest teraz rzeczywistym zjawiskiem. Lecz to nie tylko abstrakcyjny i niekonwencjonalny kształt przyniosły sławę temu domu. W rzeczywistości Dom Za Dachem pod Krakowem autorstwa Pracownia Projektowa Superhelix pokazuje przemyślane podejście do zrównoważonego rozwoju. Dom ma rozległy, pokryty sukulentem dach od strony północnej, który również osłania prywatny ogród, a południowa część dachu pokryta jest ogniwami fotowoltaicznymi. Konstrukcja budynku składa się z drewna klejonego krzyżowo, a fasada jest obłożona deskami z cedru zachodniego, które nie wymagają obróbki chemicznej ani dalszej konserwacji.

Inne podejście do projektowania przyjęli MUS Architects w domu Czarna Skała pod Bielskiem-Białą. Tutaj architekci zainspirowali się topografią otaczających Beskidów i stworzyli krystaliczną strukturę, której płyty podłogowe biegną po zboczu terenu. Pokryty w całości czarnymi kafelkami budynek przypomina masywny głaz łupkowy, ale drewniana okładzina w nacięciach południowych fasad, w których mieszczą się balkony i ganek na poziomie ziemi, wprowadzają bardziej ciepłą, domową atmosferę.

Łagodniejszy, zalesiony krajobraz w pobliżu wsi Kuźnica Kiedrzyńska nadaje się do nieco bardziej codziennego zaplecza mieszkalnego. Tutaj grupa architektury Verso zaprojektowała prosty, parterowy Dom Leśny. Wnętrze jest podzielone na dwie oddzielne strefy, jedną z funkcjami prywatnymi i drugą na życie komunalne. W południowej części domu znajdują się duże przeszklenia, które łączą się z lasem sosnowym na zewnątrz, podczas gdy północna elewacja domów blisko granicy działki jest prawie pusta.

 

Image credits:

  1. Sztuka Archiektury

  2. Bryła

  3. Archinea

  4. Architektura Murator

  5. Archinea

  6. Dziennik Zachodni

  7. Archinea

  8. Sztuka Architektury

  9. Sztuka Architektury

Based on Architonic