Styl skandynawski w 7 krokach

Skandynawski styl aranżacji wnętrz niezmiennie zachwyca cały świat swoim wyrazistym wyglądem pochodzącym naszych ulubionych czasopism i blogów. Skupiając się na prostocie, minimalizmie i funkcjonalności, ten design, powstały w latach 50. XX wieku, dodał uznania rzemiosłu i dyskretnej elegancji w domach.

Oto krótki przewodnik z naszymi wskazówkami dotyczącymi tworzenia skandynawskich wnętrz we własnym domu. Pod koniec tego wpisu będziesz wiedział dokładnie, jak sprytnie wprowadzić do przestrzeni funkcjonalność i przyjemną estetykę skandynawskich wnętrz!

 

 1. Kluczowe jest oświetlenie

  Przy zaledwie siedmiu godzinach dziennych w miesiącach zimowych sposób wykorzystania oświetlenia w projektowaniu ma kluczowe znaczenie dla typowego skandynawskiego wystroju wnętrz. To źródło życia. Wnętrza wyposażone są zwykle w kilka rodzajów oświetlenia do odpowiedniego rozświetlenia budynku. Zazwyczaj jest to pomieszanie starego z nowym stylem, od lamp wiszących po kinkiety ścienne. Światło świecy z kolei doda odrobiny kaprysu i blasku do przestrzeni. Skandynawowie czerpią inspirację z krajobrazów i są wierni naturalnym materiałom- drewnu, skórze, wełnie, futrze. Z tym też wiąże się jasność.

 2. Minimalizm i funkcjonalność

  Jeśli chodzi o meble, to są one ograniczone do czystych linii. Sofy, stoły i krzesła obejmują nowoczesne tendencje sprzed połowy wieku z gładkimi zaokrągleniami i naturalnymi odcieniami. Skandynawskie wzornictwo szczyci się również innowacyjnym i funkcjonalnym wzornictwem przy dekorowaniu wnętrz. Trend w kierunku wielopoziomowych i wielkogabarytowych regałów ściennych przemawia za potrzebą zrozumienia przestrzeni dzięki praktycznemu przechowywaniu.

 3. Podłoga

  Dywan od ściany do ściany nie występuje w skandynawskim designie zbyt często. Podłoga tradycyjnie jest twarda, często pozostawiona w naturalnym kolorze lub pomalowana na biało. Przyczynia się to do optycznego powiększenia przestrzeni i wpuszczania większej ilości światła do pomieszczenia.

 4. Green Living

  Ważne jest, aby mieć żywe elementy koloru i piękna w skandynawskim wystroju wnętrz. Świeże kwiaty nie są luksusem, są koniecznością. Jest to powszechnie widoczne w przypadku kwiaciarzy chodnikowych sprzedających tulipany w każdym kolorze, ułożone bukiety, sukulenty i wiele więcej! Motywy kwiatowe są w skandynawskim designie tradycyjne i bardzo popularne, ponieważ stanowią obietnicę wiosny.

 5. Stonowana kolorystyka

  Powszechnie obowiązująca paleta kolorów związana ze skandynawskimi wzorami obejmuje takie kolory jak biel, szarość, czerń i brąz. Są one często przeplatane, tworząc czysty i uspokajający wygląd. Projektanci wprowadzili także inne kolory popu, takie jak zakurzone róże i bogate zielenie morskie, które są odpowiedzialne za akcenty. W typowych skandynawskich przestrzeniach ściany są utrzymane w bieli, co pozwala na urzekające meble i sztukę. Białe ściany i chłodne szare czy niebieskie tkaniny zdecydowanie nadają wnętrzu typową skandynawską atmosferę.

 6. Pożegnaj przepych

  Jedną z najprawdziwszych cech skandynawskiego wystroju wnętrz jest upewnienie się, że przestrzenie są dobrze używane i ograniczone w niepotrzebny bałagan. Przechowywanie jest mądrze realizowane w postaci szafek i regałów. Wystrój jest zgodny ze zdaniem „mniej znaczy więcej”, dzięki czemu przestrzenie wyglądają na czyste i relaksujące wizualnie. Staraj się unikać zakupów - a jeśli przenosisz się do nowego miejsca, pozbądź się jak najwięcej niepotrzebnych rzeczy. Kładziemy zbyt duży nacisk na przechowywanie rzeczy i przyzwyczajamy się do ukrywania naszego bałaganu. Nie możesz być związany z dobytkiem - te rzeczy istnieją, by ci służyć, nie powinny cię uwięzić.

 7. Proste akcenty dekoracyjne i ciepłe tekstylia

  Dekoracyjne akcenty w skandynawskim stylu są proste. Eleganckie wazony ceramiczne czy poduszki z Ferm Living nadają domowi subtelny kolor i fakturę. W krajach o zimnym klimacie nie jest zaskakujące, że część wystroju ma formę rozgrzewających tkanin, takich jak owcze skóry czy wełniane narzuty oraz miękka bawełna. Bardzo wysokiej jakości koc to coś, co możesz trzymać w domu przez dekady. 100% wełniany koc jest najlepszy, ponieważ wełna nie przyjmuje zapachów i nie wchłania wody. Tekstylia nie tylko zapewniają uczucie ciepła i przytulności, ale także dodają kolejną warstwę tekstury do przestrzeni.