Wnieś do domu szczęście

Chociaż więzi między wystrojem wnętrz a naszymi emocjami poświęca się wiele uwagi dopiero od około dekady, ta forma psychologii środowiskowej istnieje od tysięcy lat - chociażby chińska Feng Shui itd. Z powodu rozwoju neurobiologii naukowcy prowadzą wiele badań na ten temat i znajdują coraz bardziej niesamowite wyniki. Wykazali zdolność elementów wyposażenia wnętrz do wywoływania pozytywnej lub negatywnej reakcji emocjonalnej u ludzi. Te odkrycia otwierają drzwi do projektowania przestrzeni, które świadomie manipulują elementami dekoracyjnymi w celu pobudzania kreatywności, spokoju i szczęścia.

Ostatnio uczestniczyłem w takim badaniu podczas tegorocznej edycji największych europejskich targów meblowych w Mediolanie, zorganizowanym przez Google we współpracy ze skandynawską marką meblową Muuto. Zaobrączkowano nas specjalnymi bransoletkami i kazano spędzić po 5 minut w 3-ch różnie umeblowanych pomieszczeniach. Na koniec otrzymaliśmy wydruki, w którym pomieszczeniu nasz organizm czuł się najlepiej i okazało się, że wcale nie był to pokój, który najbardziej nam się podobał, w którym myśleliśmy, że czuliśmy się najlepiej. 

Wieszaki Muuto na kolorowej ścianie

Wiele przedmiotów i elementów wewnątrz domu może mieć znaczący wpływ na samopoczucie. Weźmy za przykład kolory. Fakt, że mogą one generować lub wzmacniać pewne emocje, jest tak głęboko zakorzeniony w naszych umysłach, że nawet używamy ich w naszym słowniku - mówimy, że czujemy się niebiescy, że jesteśmy zieloni z zazdrości, a czasami po prostu lubimy „widzieć na różowo”. Zgodnie z tym, co wiemy o psychologii kolorów, żywe odcienie, takie jak żółty, pomarańczowy i zielony, zachęcają do kontaktów towarzyskich i komunikacyjnych, podczas gdy ciemne odcienie, takie jak fioletowy, głęboki błękit, czerwień i ciemniejsze odcienie zieleni odzwierciedlają nieco ponury nastrój. Mimo to, gdy są stosowane w odpowiednich miejscach, mogą wywoływać poczucie komfortu. Cieplejsze odcienie żółci i pomarańczy inspirują do relaksu i pobudzają kreatywność. Po drugiej stronie termostatu są chłodne kolory, takie jak niebieskie i zielone, które wywołują poczucie spokoju. Czerwony jest niepewnym kolorem w kwestii wystroju domu, ponieważ ,mimo że może podnieść energię, gdy jest używany w mniejszych ilościach, może wydawać się wrogi i zwiększać niepokój, gdy jest używany jako dominujący kolor pokoju.

Oświetlenie przestrzeni jest również bardzo ważne dla ogólnej atmosfery. Najlepszym źródłem światła jest oczywiście słońce, więc liczba i wielkość okien w pomieszczeniu ma istotny wpływ na nasz nastrój. W 2002 roku udowodniono, że obecność światła dziennego jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy okazji kupna mieszkania, ponieważ naturalne światło znacząco wpływa na jakość samopoczucia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Badanie opublikowane w InformeDesign pokazało, że rozmiar i przestronność pokoju także okazują się elementami kluczowymi przy podejmowaniu decyzji dotyczącej kupna mieszkania. Wysokość sufitu wpływa na podświadome postrzeganie przestrzeni i środowiska przez podmiot. Okazało się ponadto, że ludzie są bardziej kreatywni i skupieni w pomieszczeniach o wyższych sufitach. Wiele badań wskazywało, że bliskość roślin może szczególnie poprawić samopoczucie, koncentrację, a nawet jakość pamięci, ponieważ widok i obecność naturalnych elementów zmniejsza stres.

Oprócz kolorów, przestronności i naturalnych elementów, tekstura i kształt mebli w domu również wywołują pewne reakcje emocjonalne. To jest coś, czego uczy nas starożytna praktyka Feng Shui - kształty i tekstury powinny reprezentować naturalne elementy (ziemia, woda, drewno, metal i ogień). Bogata konsystencja włochatego dywanu zwiększy poczucie komfortu i szczęścia, a metalowe elementy dekoracyjne, takie jak zegar ścienny, wazon itp., będą promować siłę i niezależność. Elementy drewniane są powiązane ze zdrowiem i rozwojem osobistym. Ta sama dyscyplina uczy nas, że meble powinny być ułożone w sposób, który nie tworzy „martwej przestrzeni” (mebli ułożonych przy ścianie), ponieważ sprzyja negatywnej energii. Płynny przepływ elementów w pomieszczeniu umożliwia płynny przepływ energii. Równowaga powinna być zawsze ważniejsza niż symetria.

Nie powinno nas dziwić więc, że projektanci wnętrz korzystają z wiedzy psychologicznej, aby poprawić oddziaływanie przestrzeni na emocje. Niektóre z zastosowanych technik to perswazyjne projektowanie, postrzeganie przestrzenne (otwierające przestrzeń, aby stworzyć poczucie wolności), i stymulacja środowiska naturalnego (wprowadzanie elementów przyrody w celu stworzenia optymalnej atmosfery dla relaksu i zdrowia).

(ZD & PK)